Czy literatura górska budzi emocje? Czy konkurs na Książkę Górską Roku to selekcja najlepszych opowieści z górami w roli głównej lub odgrywającymi tło do wyjątkowej historii? Czy wielkimi krokami zbliża się gala, podczas której poznamy wybitne dzieła, po które powinien sięgnąć każdy, kto kocha góry i literaturę? Odpowiedź na wszystkie te pytania może być tyko jedna: TAK! Przedstawiamy nominacje do kolejnej edycji konkursu na Książkę Górską Roku 2023!
Przed nami wielkie święto Ludzi Gór – w tym również tych, którzy cenią, kochają i tworzą literaturę górską. Dziękujemy Wydawcom i Autorom za zgłoszenia i nadesłane książki! Przedstawiamy jury, które ocenia publikacje i które wyłoniło książki nominowane: Ewa Grzęda – przewodnicząca, Iwona Baturo, Marek Maluda, Sebastian Kłosok, Tomasz Cylka i Bogusław Kowalski.
Przedstawiamy pozycje nominowane do nagrody na Książkę Górską Roku 2023:
Literatura non-fiction
- Zbigniew Piotrowicz, Sudeckość, Wydawnictwo STAPIS
- Harley Rustad, Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach, Wydawnictwo Czarne
- Elżbieta Sieradzińska, Wrócimy po Was. Historie alpejskie, Wydawnictwo Marginesy
Literatura fikcjonalna (powieść, opowiadania, poezja, dramat)
- Paolo Cognetti, Szczęście wilka, Wydawnictwo Sonia Draga
- Sławomir Gortych, Schronisko które przestało isnieć & Schronisko które przetrwało, Wydawnictwo Dolnośląskie
- Irene Solà, Ja śpiewam a góry tańczą, Wydawnictwo Czarne
Biografie, eseje, szkice, opracowania naukowe i popularnonaukowe
- Natalia Budzyńska, Witkiewicz, ojciec Witkacego, Wydawnictwo Znak
- Nick Bullock, Echa, Wydawnictwo STAPIS
- Paulina Nowak-Szuster, Gabriel Szuster, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (1909 – 2009), PTTK COTG Oficyna Wydawnicza „Wierchy”
Przewodniki i informatory
- Katarzyna i Lech Dutkiewicz, DOLOMITY NA FERRATACH Przewodnik – część 3. Dolomiti di Brenta – spacer ponad chmurami, Wydawnictwo KLD
- Wolfgang Pusch, Edwin Schmitt, Ralf Gantzhorn, Michael Waeber, Alpy Zachodnie. Szwajcaria, Bezdroża
- Marco Romelli, Masyw Mont Blanc. Najpiękniejsze drogi wspinaczkowe, Wydawnictwo Bezdroża
- Wojciech Scelina, Elbrus. Przewodnik, Księży Młyn Dom Wydawniczy
Albumy
- Karol Nienartowicz, Góry, Wydawnictwo Libra PL
Literatura dla dzieci
- Aneta Chmielińska, Górskie opowieści. Szlakiem gawęd o naturze, Wydawnictwo Nieśpieszne
- Maria Frycz-Zoltek, Franka, Wydawnictwo ARVA
- Beata Sabała-Zielińska, TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Gratulujemy nominowanym! Już dziś zapraszamy na finał, jakim będzie oficjalna, wyczekiwana Gala – w piątek, 8 września, o godzinie 16.00.